Selge ja lihtsasti mõistetav tekst: miks see (veebilehel) oluline on?
Kord ütles klient minu kirjutatud veebilehe teksti kohta: “Kõik on selge ja olemas, aga tekst on natuke selline… lihtsakoeline.”
Tal oli õigus. Sellise teksti kirjutamine oligi minu eesmärk.
Millegipärast on inimestel kalduvus mõelda, et lihtne ja selge tekst on kuidagi vähem tähtis ja keeruline tähtis (või mingis mõttes rohkem päris).
See pole nii.
Hea tekst suudab ka keerulise teema lihtsate sõnade abil lugejale mõistetavaks teha.
Eriti oluline on ladusus ja selgesõnalisus veebilehe juures. Kui seal heietada või üksnes valdkonna eksperdile arusaadavat keelt kasutada, kaob lugeja lehelt kiiresti ja läheb vaatab, mida su konkurent asjast arvab.
Sul on lugeja veenmiseks 7 sekundit
Kindlasti oled kuulnud, et meie keskendumisvõime on info ülekülluse ajastul järjest kehvemaks muutunud. (See olevat lausa väiksem kui kuldkalal.) Isegi siis, kui asutakse spetsiaalselt mõnda artiklit lugema, on raske tähelepanu hoida, mis siis rääkida veel veebilehtede vahel pendeldamisest.
Väidetavalt otsustab veebilehe külastaja 7 sekundi jooksul, kas lehele jäämine on talle kasulik või mitte. Ta võib jääda näiteks sel põhjusel, et ta usub sealt mingit uut teavet saavat või miski, mida seal pakutakse, teeb tema elu mingil viisil lihtsamaks-mõnusamaks, pakub meelelahutust vms.
Kui veebilehe tekst on keeruline või seda on visuaalselt raske lugeda, siis külastaja lahkub. Ja ei saagi teada, et võib-olla oled just sina see, kes teeks oma toote-teenuse abil tema elu ilusamaks.
On ülimalt oluline, et veebilehe külastaja saaks kiiresti ja üheselt aru, mida sa pakud ja miks ta peaks seda just sinu käest ostma.
Keerulised erialasõnad jäägu teistesse tekstidesse
Ma tean.
Sul on hirm, et kui sa erialast keelt ei kasuta, siis ei võeta sind tõsiselt. Võib-olla pelgad, et konkurendid peavad sind võhikuks, sest sinu tekstis ei ole kitsamas ringis tuntud erialatermineid.
Las nad peavad. Võib-olla ongi parem.
Peamine on see, et veebilehe külastaja – kes enamasti ei ole sinu valdkonna ekspert – mõistaks teksti skännides, et siin on hästi mõistetav tekst, ja ta jääb natukeseks veel, et vaadata, mida sa oma asjast täpsemalt räägid ja kuidas talle kasulik oled.
Mõtlesin pikalt, kas panna siia üles mõni näide kehvapoolsemast veebitekstist – olen neid aastate jooksul koolitamise eesmärgil kogunud. Aga kuna ma pean teiste inimeste kirjatööst ja pingutusest lugu (ja kehv tekst on parem kui mitte midagi), siis otsustasin sellist häbiposti siia mitte tekitada.
Söötsin aga paar sellist näidet tehisarule ja palusin samas stiilis lõigu kirjutada, lihtsalt teise toote või teenuse kohta.
Siin on tulemus. Köögimööbli valmistamisest saab keeruliselt rääkida näiteks nii:
Meie firma pakub kohandatud köögimööbli valmistamise teenust, kasutades disainiprotsessi, mis hõlmab personaalset konsultatsiooni, detailset ergonoomiliste vajaduste analüüsi ja kõrgkvaliteetsete, keskkonnasõbralike materjalide valikut, et luua funktsionaalseid ja esteetiliselt meeldivaid köögilahendusi.
Uhh! Kas pidid pingutama, et mõte kohale jõuaks? Kui oleksid selle lõiguga kohtunud mõne tootja veebilehel, siis poleks sa seda lausemonstrumit tõenäoliselt lõpuni lugenud. Võib-olla ei lugenud ka praegu.
Minu variant samast lõigust näeb välja nii:
Valmistame mööbli, mis täidab kõik sinu köögiunistused. Esmalt arutame läbi sinu soovid ja vajadused, seejärel valime koos parimad materjalid ja lahendused. Nüüd jääb sul üle ainult köögi valmimist oodata.
Me ei suuda väga palju uut informatsiooni korraga töödelda ja sellepärast ei tohi olulist infot sõnavahu või raskesti jälgitava lauseehituse sisse peita.
Nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik
Veel kord: sa pead oma pakkumise sisu lugejale võimalikult kiiresti edasi andma. See tähendab, et sa väljendad iga mõtet võimalikult täpselt ja väheste sõnade abil.
Ma ei pea silmas äärmust. Pean silmas varianti, mis jääb paljusõnalise mullitamise ja robotlikult minimalistliku teksti vahele. Teksti peab olema nauditav lugeda.
Selles variandis on näiteks liiga palju jutustamist:
Meie südalinnas asuvas spordiklubis pakutakse klientidele laia ja mitmekesist valikut personaalseid ja rühmatreeninguid, mis on mõeldud selleks, et vastata igaühe soovidele, fitnessi tasemele ja eesmärkidele. Alates algajatest, kes alles alustavad oma teekonda tervislikuma eluviisi ning terve ja tugevama keha poole, kuni kogenud sportlasteni, kes soovivad oma igapäevastesse treeningutesse lisada rohkem intensiivsust ja keerukamaid väljakutseid, kasutades selleks kõige uuemat ja innovatiivsemat treeningvarustust ja -tehnikaid.
Ja siin on juttu parasjagu:
Meie spordiklubist leiavad endale meelepärase personaal- või rühmatreeningu kõik liikumishuvilised. Nii need, kes alles alustavad järjepideva treenimisega, kui ka kogenud sportlased, kes vajavad tipptasemel treeningvarustust ja tingimusi.
Asume südalinnas, tule treenima!
On ju parem?
Kui lugeja saab aru, mida sa pakud ja miks ta just sinu käest ostma peaks, vajutab ta suurema tõenäosusega “Osta”, “Broneeri” või muud nuppu, mis sa oled tema jaoks valmis sättinud.
Hoiad tempot, hoiad tähelepanu
Järgmine aspekt, mida tuleks teksti juures jälgida, on kasulikkus või kaasahaaravus. Lugejal ei tohi igav hakata. Kui räägid oma teemast põnevalt ja huvitavalt, loeb ta hea meelega edasi.
Ja ladusat teksti on mõnus lugeda. Selleks ei pea pingutama, mõte jõuab iseenesest kohale. Mulle meeldib mõelda, et ladus ja hästi kirjutatud tekst on elus ja tõmbab sind justkui iseenesest kaasa.
Kui sa neid ridu praegu loed, siis vähemalt siiani on mul õnnestunud asju huvitavana hoida. Või teine variant, sinu tähelepanu köitsid vahepealkirjad ja sa lugesid tervest artiklist ainult paar lõiku. Mis on okei. Veebilehe teksti ja blogiartikleid enamasti nii loetaksegi.
Teksti väljanägemine – vähemalt sama oluline kui sisu
Eespool oli juttu, et veebiteksti skännitakse, seda ei loeta nagu raamatut. Just sellepärast peab seal olema õhku, palju vaba ruumi. Selleks et ma ei hakkaks selgest sõnumist rääkivas artiklis liialt heietama, toon ilma pikema jututa välja õhulise ja mõnusalt loetava veebiteksti põhimõtted:
- Lõigud on lühikesed, viierealine kipub juba liiga pikk olema.
- Tekst ei täida tervet lehte, servades on palju vaba ruumi.
- Teksti värv eristub taustast nii palju, et seda on mugav lugeda.
- Tekst on piisavalt suur, et lugedes ei peaks silmi pingutama. Niiiiii paljudel veebilehtedel peab kribu teksti veerima ja see on paha-paha.
- Kasuta vahepealkirju ja mõtle need hoolega läbi, et külastaja lehte skännides vastaval lõigul peatuks.
- Kasuta taandridu, nimekirju ja bulleteid.
- Too olulisemad sõnad välja paksus kirjas, aga suhtu sellesse kui tšillipiprasse – näpuotsa, mitte kulbiga.
Vorminduse olulisust illustreerib hästi järgmine näide. Esimesel pildil sättis kujundaja teksti lehele ilma minu etteantud vorminduseta. See nägi välja nii:
Palusin tal teksti algsele kujule viia ja tulemus näeb välja nii:
On ju parem?
(Igaks juhuks ütlen ka, et mina veebilehel “sina” suure S-ga ei kirjuta, kuna lugeja on anonüümne, mitte konkreetne inimene. Selline oli aga kliendi soov ja ega see lugeja Sinatamine pole ka mingi maailma lõpp.)
Ladus tekst meeldib ka Google’ile
SEO-st ei saa ka siin üle ega ümber. Lihtsasti mõistetav tekst ei vii mitte ainult sinu sõnumit kiiremini lugejani, vaid see aitab ka otsingutulemustes sammukese ettepoole jõuda. Google ja teised otsimootorid eelistavad hästi loetavat sisu, kuna see parandab kasutajakogemust.
Nii.
Kokkuvõtteks
- Eemalda kõik ülearused sõnad.
- Räägi sõbralikult, konkreetselt ja selgelt.
- Vaata, et tekstis ei oleks liialt keerulisi erialatermineid ja laused oleksid suhteliselt lühikesed.
- Tekst olgu õhuline, lõigud lühikesed, font mugavalt suur.
Ja kui sa seda artiklit ei lugenud, vaid kruttisid otsejoones lõppu, siis siin on sulle hea veebiteksti valem:
Lihtsad sõnad + lühikesed laused + selged mõtted + täpsed väljendid + õhuline visuaal = palju lugejaid ja tehinguid 🙂
Usud, et saame koos su klientidele vinged tekstid kirjutada? Väga hea, ma usun ka.
Võta ühendust ja hakkame peale! : )
Jaana Maling