Persoonibränd: kuidas kirjutada isikuveebi teksti
Kõik persoonibrändi eksperdid räägivad otsekui ühest suust: kui sa ei kujunda oma brändi ise, tehakse seda sinu eest. Võib-olla sa teadvustad seda ja hoolitsed hästi oma sotsiaalmeedia kontode eest, aga lisaks sotsmeediale mängivad persoonibrändi kujunemisel olulist rolli ka Google’i otsingutulemused.
Kõige parem on, kui sealsel esimesel kohal troonib sinu enda veebileht, kus on välja toodud sinu eriala, oskused, teenused ja portfoolio ning tutvustatud sind pisut ka sellest küljest, mis jääb väljapoole tööd. Kui sul on mõni oma toode (kursus, raamat, t-särk), võib lehe küljes olla ka väike e-pood.
Kellel on isiklikust veebilehest kasu?
Sellest on kasu kõigil, kes soovivad end internetis nähtavaks teha ja tegelevad oma persoonibrändi arendamisega.
Kui oled juht või spetsialist ja soovid mõnes ägedas ettevõttes või riigiametis palgatööd teha, on sul võimalik oma põhjaliku veebilehega värbajatele silma jääda. Kogu sinu kohta käiv oluline info on ühes kohas, seda ei pea mööda internetti taga otsima. Pealegi, sa saad ette anda just sellise info, mida sa soovid, et sinu kohta teatakse.
Persooniveebi kaudu kujundad endale eksperdi mainet (või tugevdad seda), pannes lehele üles oma parimad tööd ja värskeimad artiklid.
Kui oled ettevõtja või vabakutseline, leiad oma lehe kaudu kliente, kontakte, esinemiskutseid ja koostööpartnereid. Mina saan näiteks öelda, et mul oli elu enne ja pärast seda veebilehte, kus sa praegu oled. See hakkas mulle esimesest nädalast kliente ja muid koostööpakkumisi tooma ning teeb seda suurepäraselt siiamaani. Veebileht on parim investeering, mis ma olen oma ettevõtmisse teinud, kui mitte arvestada investeeringut endasse ja oma oskuste arendamisse.
Oma veebilehte on sul vaja ka juhul, kui oled hea asja eest võitlev aktivist, kirjanik, kunstnik, kultuuritegelane või poliitik. Su veebileht on sinu platvorm, mis aitab su sõnumil levida ning võib tuua sulle uusi kontakte ning intervjuu- ja esinemiskutseid.
Ükskõik, millises valdkonnas sa tegutsed, aga kui kahtled, kas sul on ikka oma veebilehte vaja, siis ma julgustan sind seda ära tegema. Lihtsama veebilehe üles panemine ei ole kulukas ega keeruline. Küll aga on vaja läbi mõelda, mida sa oma tekstide kaudu lugejale öelda tahad.
Panin kirja põhimõtted, mida ma olen nii enda kui klientide persoonilehtede tekste kirjutades silmas pidanud. Saad neid omi tekste kirjutades kasutada.
Ära kopeeri ja ära heitu, kui sind kopeeritakse
Alustuseks eeskujudest. Kui su valdkonnas on keegi, kellel on äge persoonileht ja sa tahaksid endale samasugust, siis ära kopeeri. Ükskõik kui suurt kiusatust sa tunned, see ei too sulle loodetud tulemust, sest sul ei õnnestu kopeerida teist inimest. Pealegi, sina oled ju ikka sina. Sa tahad silma paista oma kogemuste, oskuste ja ainulaadsusega, mitte olla kellegi koopia.
Ja kui avastad, et keegi kopeerib sinu veebilehte, siis ei tasu sellest välja teha. Ta ei saa kunagi sinuks. Aja sina rahulikult oma asja, mõtlemata sellele, mida teised teevad. Kusagil jäi hiljuti ette mõte: obsess over your customers, not your competition ja ma ei saaks sellega rohkem nõus olla.
Aga hakkame peale.
Millest oma veebilehel rääkida?
Enne, kui tekstiplokkide juurde läheme, mõtle oma väärtustele, mida sa tahad tekstide abil edasi anda. Väärtused on sinu persoonibrändi oluline osa, mis ütleb, kes sa oled ja mis sulle tähtis on. Kas sinu väärtusteks on näiteks kvaliteet, usaldusväärsus, tiimitöö ja elurõõm? Või hoopis spirituaalsus, eneseteostus ja looduslähedus?
Väärtuste välja toomisel ma ei mõtle eraldi tekstiplokki „Minu väärtused”. Kui tahad, võid seda muidugi teha, aga minu meelest kõlab see liialt deklaratiivsena. Põimi oma väärtused tekstide sisse, nii samastub lugeja sinuga paremini.
Persooniveebi tekstiplokid võiksid olla järgmised.
Avalause või sõnum, mille järgi on lehe külastajal kohe selge, millega sa tegeled.
Minul on selleks praegu „Aitan sul kirja panna sinu toote, ettevõtte või su enda loo. Veebilehele, e-poodi, blogisse või raamatusse.” Aga siin võiks olla ka lihtsalt „Kirjutaja ja copywriter, kes aitab sul end tekstide abil nähtavaks teha” vms.
Treeneri ja terviseentusiasti Juhan Mikkori veebilehe algusesse kirjutasin näiteks sellise teksti: „Aitan sind targalt treenides paremasse füüsilisse ja vaimsesse vormi. Hinga õigesti, tee teadlikumalt trenni, säästa jõudu ja saavuta vähemaga rohkem.” Sest see on täpselt see, mida Juhan oma klientidele pakub.
Kogu Juhani veebilehe tekst on minu kirjutatud, mine pärast artikli lugemist vaatama. 🙂 (Juhani lehe kujundas Evelin Olev.)
Sinust… ehk siis „Minust”, „Saame tuttavaks” või „Minu lugu”
Räägi lühidalt oma lugu ning tutvusta ennast soojalt ja minavormis. See on muidugi maitseküsimus, aga mulle tundub alati natuke tehislik, kui kellegi isikulehel räägitakse temast kolmandas isikus. Minu meelest ei lisaks see ei autoriteetsust ega midagi muud head, kui mind tutvustav tekst algaks „Tere” asemel näiteks nii: „Jaana on kirjutaja ja copywriter, kellel on pikaaegne kogemus ja bla-bla-bla.” No ei.
Mõned inimesed kirjutavad endast teksti kolmandas isikus sellepärast, et enda kohta on häid asju justkui imelik öelda. Okei, aga kui sa lähed näiteks töövestlusele, kus sul TULEB enda kohta häid asju öelda, kas sa räägid endast ka siis kolmandas isikus?
Kui sa räägid minavormis sellest, mis sulle oluline on ja kuidas sa mind aitad, usun ma seda teksti palju rohkem ja mul tekib sinuga vahetum kontakt. Sinu lugu sinu enda sõnadega räägituna kõlab palju ehedamalt ja usutavamalt. Ära karda seda teha. 🙂
Aga veelkord, maitseküsimus. Kui tingimata tahad kolmandas isikus kirjutada, siis peaks olema selline kogu veebilehe tekst. Sel juhul ei saa teenusetekstides kirjutada „Ma aitan sul seda või teist probleemi lahendada”, vaid „Ta aitab”. Soovitan sul aga selle tõsiselt läbi mõelda, sest me ootame lugejatena veebitekstidelt järjest suuremat personaalsust ja mitteformaalsust (mis see parem sõna ongi…).
„Minust” leht (või kui tegemist on ühelehelise veebiga, siis vastav plokk) peaks edasi andma nii seda, kes sa oled ja mida sa teed, kui ka kirge selle taga. Miks sa teed, seda, mida sa teed? Mis sul silmad särama paneb?
Eriti mõjuv on, kui lisad teksti juurde ka väikse video. See meeldib Google’ile ka.
Teenuste või teadmiste-kogemuste kirjeldus
(Tahtsin „teadmiste-kogemuste” asemel kirjutada „ekspertiis”, aga ÕS ei luba. 😀 Olgu siis peale.)
Olenevalt sellest, kas soovid oma veebilehe abil leida kliente, tööandjat või koostööpartnerit, kirjelda oma teenuseid ja oskusi, mida sa pakud. Keskendu neid kirjeldades lugejale, mitte iseendale. Räägi, kuidas tema elu paremaks või mõnusamaks muutub ja miks just sina oled õige inimene teda aitama.
Tee seda võimalikult lihtsas keeles ja arusaadavas vormis. Kulunud soovitus, aga kehtib endiselt: kirjuta nii nagu sa räägiksid hea tuttavaga: arusaadavalt ja selgelt, mitte liialt ametlikult, aga mitte ka liiga familiaarselt. Sellepärast sõbraga rääkimise soovitus hästi ei tööta.
Lugeja kasud
Too eraldi bulletitena välja, kuidas lugeja elu pärast sinu teenuse kasutamist paremaks muutub. Veebitekste ei loeta algusest lõpuni nagu raamatut, sellepärast on hea sättida olulist infot lugejale ette ka kergemini haaratavas vormis. Vajadusel kasuta ka rasvast teksti, kursiivi ja allajoondusi.
Tagasiside
Küsi inimestelt, kellega oled koostööd teinud, tagasisidet teie koostöö, sinu teenuse, tähtaegade ja muu kohta, mis lugejale otsuse tegemisel oluline on. Pane veebilehele tagasiside juurde ka selle andja täisnimi, pilt ja vajadusel ka amet.
Kontakt
Too selgelt välja, millistes kanalites sinuga kontakti saab. Kui oled näiteks raamatu kirjutamisse süvenenud ja vaatad postkasti iga 3 päeva tagant, siis nii ütlegi. Kirja saatja teab siis, millal sinult vastust oodata on.
Kontaktide juurde pane ka lingid sotsiaalmeediakontodele.
Üleskutse
Ära unusta üleskutseid. Kontaktide juures on selleks „Võta ühendust” vms, teenuste juures „Saada päring”, „Osta” või midagi muud, mis parasjagu sobib.
Mida teha märksõnadega?
Sa tahad, et sinu veebilehele jõutakse esiteks sinu nime guugeldades. Selleks on hea registreerida omanimeline domeen ja veebileht sellele üles seada.
Aga kindlasti huvitavad sind ka muud märksõnad peale oma nime.
„Minust” tekstis kasuta oma nime ja ametit. Mina kasutasin näiteks sõnu Jaana, kirjutaja, copywriter. Kui oled eriti nutikas, sokuta minavormis teksti oma täisnimi. Näiteks teksti alla, allakirjutanu kohale.
Kui pakud teenuseid, siis nendel lehtedel kasuta otsisõnu, millega neid teenuseid otsitakse. Kirjuta loomulikult, ära kuhja teksti märksõnadega üle. Google pole rumal ja ka inimestel on ebameeldiv lõpmatute kordustega teksti lugeda. Kasuta märksõna H1-s, ühes H2-s ja mõnel korral tekstis sees.
Kasuta ära ka metatekstide võimalused. Mina olen oma avalehe metapealkirja ja -kirjelduse kirjutanud näiteks nii:
Ära unusta ka pildiallkirju ja alt-tekste. Ka see on hea võimalus märksõnu välja tuua.
Muidugi ei piirdu lehe SEO ainult märksõnade kasutamisega, aga sellest siin põhjalikult rääkida läheks liiale. Selleteemalist materjali on nii eesti kui inglise keeles piisavalt.
Veel põhimõtteid, mida persoonilehe tekste kirjutades silmas pidada
- Ole päris, ära püüa olla keegi teine. Kirjuta nii nagu sina mõtled ja oled. Kui oled inimesena reserveeritum, ei maksa ka tekstides ülevoolav olla ja vastupidi. Saan vahel uutelt klientidelt tagasisidet, et olen inimesena see, kes veebilehel paistan. Minu jaoks on see suur kompliment tekstidele.
- Ära musta teisi. Teiste maha tegemine ei tõsta sind neist kõrgemale ega kutsu sinuga koostööd tegema.
- Väldi kulunud väljendeid ja „mullitamist”. Räägi lühidalt, selgelt ja arusaadavalt.
- Ära kasuta suuri tekstiplokke, mis mõjuvad visuaalselt hirmutavalt – nõuavad aega ja tähelepanu, millega lugejal niigi kitsas käes. Jäta teksti sisse õhku, et seda oleks mõnus lugeda.
- Anna tekste lugeda kellelegi, kes sind tunneb ja kes annab ausat tagasisidet.
- Lase toimetajal või kellelgi teisel, kes valdab hästi õigekirja, tekstid üle vaadata.
- Muuda tekste jooksvalt, lisa värsket materjali portfooliosse ja blogisse.
- Kui tahad persoonibrändi teemasse põhjalikumalt süveneda, loe Olesija Saue ja Evelin Orgi raamatut „Bränd nimega Sina”.
Edukat kirjutamist!
Või tahad, et mina su persoonibrändi tekstide eest hoolitsen? 🙂
Usud, et saame koos su klientidele vinged tekstid kirjutada? Väga hea, ma usun ka.
Võta ühendust ja hakkame peale! : )
Jaana Maling