50 + erinevale ärivaldkonnale kirjutatud tekste

4 raamatu autor

5 raamatu toimetaja

6 aastat kogemust

Uudiskirjad

Uudiskirjaga on üks huvitav asi. Paljud inimesed arvavad, et selle saatmine on mõttetu ja meiliturunduse paremad päevad on möödas. Ometi on tegemist väga tõhusa turunduskanaliga, kus iga kulutatud euro võib tuua mitmekümnekordselt tagasi.

Trikk on lihtsalt selles, et seda tuleb õigesti teha.

Kui kirjutad klientidele vingest käibekasvust või sellest, et te olete kolmandat aastat turuliider, siis selliste kirjade saatmisel pole tõesti suurt mõtet. Okei, kui sa räägid neist teemadest niisuguse nurga alt, et kliendil on nendest teadmistest mingil moel kasu, siis… võib-olla.

Lugeja tahab saada kirju, kust ta saab kiiresti kasulikku infot või mis on tema jaoks mingil muul moel väärtuslikud. Võib-olla sa kirjutad näiteks nii humoorikalt, et neid loetakse kasvõi meelelahutuseks.

Kas tahad, et kirjutan sulle huvitavaid uudiskirju, mida ka avatakse ja loetakse?

Või soovid enne, et vaataksin su senised uudiskirjad üle ja kirjutaksin ühe neist (tasustatud) proovitööna ümber?

Kui sul tuleb endal tekstide kirjutamine hästi välja, aga sa ei tea, milline üks hea uudiskiri olema peab, siis loe edasi. Annan sulle mõned nipid, mille abil saad kirjutada kirju, mis lugejaid ei tüüta ja mis aitavad sul ehitada ja hoida kliendisuhteid.

Kirjuta sellest, mis su kliente huvitab

Teooriaid ja lähtepunkte on palju, aga ühes on kõik eksperdid veendunud: pole mõtet saata mina-mina-mina-kirju, vaid kirjuta ikka sellest, mis su klienti päriselt huvitab. (Tõsi, mõned kirjutajad, kes kirjutavad endast kui inimesest, on väga edukad, aga tavaliselt see ettevõtte puhul ei kehti.)

Kirjuta teemadel, mis on lugejale kasulikud. Jah, mõnikord on selleks info kahe päeva pärast algava kampaania kohta. Ja siis selle kohta, et kampaania juba käib. Ja siis, et kohe lõppeb.

Kui kampaania on läbi, saada muud huvitavat ja kasulikku infot. Võib-olla on su blogis uus postitus. Tee sellest väike kokkuvõte ja pane kirja sisse postituse link. Need, kellel pole hetkel aega postitust lugema minna, on sulle kokkuvõtte eest väga tänulikud.

Kirjuta teemadel, mis panevad kirja saaja tundma, et ta kuulub kuhugi – sinu ägeda ettevõtte klientide ringi.

Sa tunned oma kliente ja tead, mis neid huvitab või mis neile muret teeb. Sina ise tead, millist infot neile saata. Ja kui ei tea, siis küsi nende käest.

Mõned teemad:

Lähene isiklikult

Ma ju tean, et Brian Kurtz ei kirjuta mulle isiklikult. Aga kui ta alustab iga kirja sõnaga „Jaana“, siis on mul tunne, et ta leiab lausa mitmel päeval nädalas aega, et mulle isiklikult oma suurepäraseid turundusteadmisi jagada.

Uudiskirjaturundus on suurepärane vahend kliendisuhte loomiseks ja hoidmiseks. Kui sa suhtled oma klientidega personaalselt, saad nendega parema kontakti ja nad on sulle lojaalsemad.

Arvesta sellega, et uudiskirja loetakse vaid osaliselt

Jah, seda ei loeta isegi mitte diagonaalis. Uudiskirja ja veebilehti skännitakse, püüdes neile raisata võimalikult vähe aega ja haarata silmaga huvitavamaid kohti.

Nendeks kohtadeks on alapealkirjad, loendid, pildid, teksti ERISTUVAD osad jne. Kui need on piisavalt huvitavad, et lugeja arvates on lugemisele kulunud aeg mõistlik investeering, siis sul veab ja ta loeb kirja otsast lõpuni läbi.

Jäta kirja sisse õhku, et seda oleks mõnus allapoole kerida. Lugeja sõrm tahab kirja kiiresti edasi skrollida – anna talle võimalus seda teha, hoides lõigud lühikesed ja nende vahel mõned tühjad read.

Vali uudiskirja pealkirja hoolega

Pealkirja või subject line’i kirjutamine on palju-palju keerulisem, kui alguses tundub. Enamasti otsustab kirja saaja pealkirja põhjal, kas ta kulutab oma kallist aega sinu uudiskirja lugemisele või läheb vaatab enne lõunapausi, kui palju laike ta viimane Instagrami postitus on kogunud.

Kirjuta mitu-mitu pealkirja ja vali neist parim välja. Erinevad pealkirjamudelid on netist lihtsasti leitavad või kui tahad, siis jagan sulle neid, mida olen ise artiklitest ja raamatutest kokku kogunud või millel olen ise lugejana klikanud.

Kui su uudiskirja saajate list on pikk, siis testi mitut varianti. Nii saad teada, mis sinu valdkonnas toimib ja mis mitte.

Hea uudis on see, et kui sa oled juba mõnda aega saatnud selliseid kirju, mille kirja saaja avab ja ka läbi loeb, pole pealkirjal enam nii suurt tähtsust. Sinu kui kirja saatja nimel on nüüd rohkem kaalu kui pealkirjal.

Kasuta sama tooni

Kui sa tead, milline on sobiv toon oma klientidega rääkimiseks, siis jää selle juurde. Sa ei räägi ju sõbraga ka iga päev erinevalt.

Üks üleskutse korraga

Ära aja lugeja pead sassi. Kutsu teda üles astuma üks samm korraga ehk kasuta ühes kirjas ühte tegevusele kutsuvat lauset, call to action’it (CTA). Sa võid üleskutset korrata, aga selle sisu jäägu samaks.

Muidugi ei pruugi kõik soovitused igas äris töötada. Aga see just ongi uudiskirjaturunduse juures põnev, et katsetamise käigus selgub täpselt, mis toimib ja mis mitte.

Enne kui ise kirjutamise juurde asud, soovid ehk ikkagi, et teen proovitöö?

Kliendid räägivad:

Tekst on müügiprotsessis üks olulisemaid asju, mis toob tulemusi. Hea copy peab tekitama usaldust ja andma inimesele kiiresti kogu informatsiooni, mis tal ostuotsuse tegemiseks vaja on. 

Jaana on oma ala tõeline meister. Mulle meeldib tema tekstide puhul kõige rohkem see, et need kõnetavad inimest, need on selged, arusaadavad ja lihtsad. Kui klient sellist teksti loeb, siis ta saab kohe aru mida pakutakse, kellele pakutakse ja mis kasu ta sellest saab. 

Meie koostöö sujub väga hästi. Meil ei ole tekstide edasi-tagasi saatmist ega ümber tegemist, tavaliselt sobib kõik juba esimesel korral.

Jaana head tööd näitavad ka müügitulemused. 

Olen väga rahul ja teen temaga kindlasti koostööd ka edaspidi.

Kui sul on vaja teksti veebi-, toote- või maandumislehele, siis ma soovitan kindlasti Jaanaga koostööd proovida. Sa näed, kuidas üks osa sinu äris läheb nii palju lihtsamaks, sul jääb aega muude asjadega tegelemiseks ja su tulemused lähevad paremaks.

Tänases maailmas on palju muutunud. Üks asi, mida ilmselt kõik igapäevaselt tajume, on meie väljendusoskus – seda nii otse suheldes inimestega kui kirjakeeles, seda nii e-kirjades kui väikestes sõnumivahetustes. Ning kõige enam hakkab sõnumi edastamise oskus. Isegi mitte soov selle taga, vaid see, et oma ilusaid mõtteid pole alati kõige lihtsam sisuliselt sõnastada ja teisteni viia, rääkimata siis grammatikast.

Samas hindavad paljud meie seast ilusat ja ladusat väljendusoskust ja nauditavat kirjakeelt. Niisamuti mina.

Jaana oskus minu laialivalguvaid mõtteid lühidalt ja konkreetselt sõnastada, on hindamatu, sest ta mitte ainult ei pane neid korrektsesse keelde, vaid jätab sinna sisse ikka ka minu hinge. Just see viimane on minu töös, kus räägin naistele liikumisest matil ja elus, väga oluline. Minu kirjades ja programmitekstides peab säilima minu isikupära ja siirad südamesoovid, kuid seda väga ilusas keeles.

Minu kliendid on haritud, äärmiselt intelligentsed ja professionaalsed 30+ naised. Minu kohus on neile väärilist sisu pakkuda ja neid inspireerida ning ma olen väga tänulik, et peale mitut aastat leidsime GraceFiti kellegi, kelle stiil ja süda lööb samas rütmis nagu meil.

Soovitaksin enamikel ettevõtetel endale mingil kujul kaasata sisukirjutaja. Olen ise ettevõtte juht ja tean väga hästi, et paljud asjad jäävad tegemata, sest ma ei suuda oma mõtteid söödavasse keelde panna. Selleks ongi mul Jaana
❤️

Mul on hea meel, et Jaana on aidanud mind nii Lavii, Turunduslabori kui ka isiklike tekstidega. Olgu selleks postitused sotsiaalmeediasse, e-kirjad, maandumis- või veebilehe tekstid, blogipostitused või “12 tundi turundust” esinemiste kokkuvõtted. Ta saab selle kõigega hindele 5++ hakkama.

Jaana tugevus ei ole mitte ainult ilusasti valitud sõnades, vaid ka psühholoogias nende taga, teksti õiges struktuuris ja lihtsuses. Ta saab aru sinu ärist, sinu kliendist ja sellest, mida sa tahad öelda.

Olen olnud Jaanale alates 2017 aastast mentoriks ning ei kohta just tihti inimest, kes nii suure hooga areneda tahab. Ta ei piirdu mitte ainult kirjatüki valmistegemisega, vaid tahab, et see tooks kliente või tuleks Google’i otsingumootorist välja. Ta mõistab teksti kõiki tahke ning arendab ennast selles osas pidevalt edasi. Vägev!

Julgen Jaanat kahel käel soovitada ja olen seda ka palju-palju kordi teinud. Võta temaga ühendust ning ma luban, et pärast mõtled: kuidas ma ilma temata üldse enne hakkama sain. Mul vähemalt oli nii.

Sinu kirjutatud pakkumuse mall on juba lühikese ajaga toonud meile tööd. Lisaks sellele kaaluti ühel korral meie kandidatuuri tõsiselt, sõltumata sellest, et meie hind oli kallim. Aitäh!

Sain Jaana kontakti soovituse kaudu ja kõik, mida tema kohta head kuulsin, sai ka koostöö käigus kinnitust. Jaanaga on koostöö sujunud väga kenasti, lisaks tema meeldivale iseloomule on ta ka väga korrektne enda toimetustes. Kõik kokku lepitu saab õigeaegselt tehtud ja sisu kvaliteet on väga tipp-topp. Võib ju ise ka pusida aga sellise kvaliteedi saamiseks on vaja omajagu aastaid harjutada ja siis on ka suur tõenäosus, et ostitud talenti endas ei leidu. 🙂

Praeguseks oleme teinud mitu sisuartiklit, veebilehe tekste, ja plaanime juba järgmisi projekte. Kindlasti soovitan Jaanat ka teistele, eriti inimestele kes on tulemustele orienteeritud.

Meie koostöö Jaanaga on olnud kiire ja meeldiv. Tal on hea silm nii veatu stiili kui grammatika osas, mis on müügitekstide koostamise puhul väga haruldane.

Jaana on hästi kursis ka uue meedia viimaste arengutega, mistõttu ta saab selle osas aidata mitte ainult õigete sõnade leidmise, vaid ka kaasa mõtlemisega.

Informatsioon Jaanast, kui väga tublist ja heast sisukirjutajast, jõudis meieni läbi hea tuttava, kes kirjeldas teda kui kvaliteetset, täpset ja kohusetundlikku tegijat, kelle hoolde oma toote brändi arenduse on Eestis usaldanud mitmed oma valdkonna tipptegijad!

Meie koostööd seoses Reval Sport Toursi kodulehekülje ja brändi edendamisega sujus väga täpselt, sujuvalt ning ägedalt. Pärast paari kohtumist oli selge, et tegemist on oma ala entusiasti, äärmiselt pühendunud ja professionaalse inimesega, kes soovib oma klientidele pakkuda parimat, mis tema võimuses!

Jaana on põhjalik, täpne, korrektne nii töö detailide kui tähtaegade osas ning mõnusalt positiivne :). Oma ala tipptegija, keda julgeme soovitada kõigile!

Jaana on täiesti eriline töökuulutuste kirjutaja, sest ta mõistab, et neid ei saa niisama valmis visata. Ta süveneb materjali, küsib lisaküsimusi ja laseb info endast läbi. Välja tuleb kuulutus, mis lausa pakatab energiast.

Tal pole personalitöö tausta ja sellepärast ei tule tema käest ka mingeid stamptekste. Olen katsetanud paljude kirjutajatega, aga Jaana kuulutused eristuvad massist.

Neis on tunda tema turundus- ja juhtimiskogemust. Aga oma tohutu empaatavõimega oskab ta ennast panna ka kuulutuse lugeja kingadesse ning tuua välja asjad, mis töökoha huvilist kõnetada võivad.

Jaanal on megavõime muuta üks lihtne töökuulutus põnevaks ja atraktiivseks isutekitajaks, just nii nagu see olema peabki.

Mulle meeldib mõelda, et äri tehakse inimeste vahel. Jaana on kindlasti minu inimene ning temaga koostöö mulle väga meeldib! Suhtlus sujub, tema stiil on puhas ja arusaadav ning ta haarab väga kiiresti mõtet, mida võib-olla ise ei oskagi veel sõnadesse panna.

Maagiline! 🙂

Jaanat soovitati meile kui head kirjutajat ja me ei pidanud pettuma. Meeldib kiire suhtlus ja infovahetus, ta on loov ja täpne. Soovitaksin teda kirjutajana ka teistele ettevõtetele, aga kindlasti mitte meie konkurentidele. 🙂

Koostöö Jaanaga on minu jaoks olnud hästi pingevaba. Ta on hästi avatud, mõtleb kaasa ja peab tähtaegadest kinni. Eriti tore on see, et tal on oskus kirjutada ka keerulistest asjadest lihtsalt ja tavainimesele mõistetavas keeles, tekstid on energilised ja hea emotsiooniga. Hea on koostööd tehes tunda, et teine pool on oma tegevuse osas kirglik, Jaanal kohe nähtavalt silm särab.

Sain Jaana töö kohta soovituse inimeselt, kelle arvamusest ma lugu pean. Jaana on kiire, paindlik ja täpne ning tahab asja olemusest enne kirjutama asumist aru saada. See on meie valdkonnas väga tähtis.

Jaanal on autentne stiil ja ta ei kirjuta ümmargust reklaamina tunduvat teksti. Kasutan kindlasti tema teenuseid ka tulevikus ja soovitan seda teistelgi teha.

Jaana kirjutas Helios kirjastusele Tanel Leoki elulooraamatu. Kui selle mõtte talle välja pakkusin, ta esialgu kõhkles, sest motokrossi valdkond oli talle täiesti tundmatu. Ilmselt tajus ta selle projekti suurust ja ajakulu. Hoolimata sellest, et ta ei teadnud teemast mitte midagi ja see oli tema esimene elulooraamatu projekt, tuli ta sellest auga välja.

Jaana sõnaseadmise oskus on muljetavaldav, tema tekstid on nauditavalt sujuvad ja loomulikud. Tal on suurepärane oskus kõik huvitav ja varjul olev info kätte saada. Kirjastuse juhina hindan ma väga tema täpsust, kohusetundlikkust ning oskust iseennast motiveerida ning töös olevat projekti juhtida. Ma arvan, et meie teed ristuvad mõne uue ja ägeda projekti käigus varsti uuesti.

Elu on näidanud, et Jaana tekstid klientidele väga meeldivad. Mulle meeldib tema konkreetsus ning meie mõnus ja sõbralik koostöösuhe. Hea on töötada koos inimesega, kellega saad asjadest ühtemoodi aru. Jaana parimad omadused on hea huumorimeel, täpsus ja oskus huvitavalt kirjutada.

Soovitan Jaanaga ühendust võtta ja temalt lugusid tellida. Head asjad sünnivad koostöös ja olen enam kui veendunud, et kui puudub tellija antud abistav info, on sisukirjutajal väga raske saavutada soovitud tulemust.

Jaanal on harukordne võime muuta isegi kõige tehnilisemad teemad lugejale huvitavaks ja arusaadavaks. Punktuaalne ja kohusetundlik partner, kes ei kaota pead ka ootamatutes olukordades, mis nõuavad kiiret reageerimist ja ümber planeerimist. SEO pole Jaanale võõras, tema tekstid tulevad otsingus hästi välja ja kõnetavat lugejat.

Mulle väga meeldis, kuidas Jaana soovis kõigepealt kokku saada ja tundis päriselt huvi, miks ma seda asja teen. Mis on minu mõtted ja eesmärgid. Ta ei kirjutanud lihtsalt minu teksti ilusaks, vaid soovis, et minu koduleht teeniks minu eesmärke. Ta on kiire, põhjalik ja tähelepanelik. Saatis töö alati, kui oli lubanud. Pööras tähelepanu sisule endale ning esitas lisaküsimusi, et sisuline pool veelgi paremini esile tuua. Tema kätte usaldan julgelt ka kõik oma järgmised tööd.

Tavaliselt suhtun uutesse koostööpartneritesse ja koostöösse alguses ettevaatlikult, vaatan, kuidas sujuma hakkab. Sinuga aga laabus kõik esimesest kohtumisest, klapp ja arusaam minu soovidest oli hea, mis hajutasid minu kahtlused kiiresti.

Koostöö sujub ja tellimused saavd kiiresti ning operatiivselt täidetud. Samuti oskus sõnu ja lauseid ritta seada nii, et see on lugejatele lihtne ja arusaadav ning samas huvitav lugeda.

Oleme Jaana kirjutistega väga rahul. Iga uue kirjatükiga elab ta üha rohkem sisse meie ettevõtte keerukasse sisemaailma ja ajalukku ning suudab meie arvates järjest paremini edasi anda seda, mida tahame oma klientidele öelda.

Sattusime Jaanaga kokku läbi soovituste ning julgeme teda ka ise soovitada teistele.

Juba pärast esimest Skype-kõnet oli selge, et meie koostööst saab asja, kõik klappis.

Mulle meeldib Jaana artiklite stiil, see on just minu maitse! Kui olen teema ja sisendi talle edasi andnud, ei ole vaja seal hiljem parandusi teha. Samuti meeldib mulle ajaline täpsus.

Jaana on meeldiv, särav ja loov inimene, kindlasti soovitan teda ka teistele kirjutajaks.

Usud, et saame koos su klientidele vinged tekstid kirjutada? Väga hea, ma usun ka.

Võta ühendust ja hakkame peale! : )